Według Światowej Organizacji Wzroku (WHO), każdego roku w wypadkach samochodowych traci życie milion 250 tysięcy osób. Natomiast ponad 50 milionów z tego powodu doznaje ciężkich ran.

Komfort widzenia, a przede wszystkim, jego jakość ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wzrok jest głównym zmysłem mającym wpływ na reakcje kierowcy w czasie jazdy samochodem czy każdym innym pojazdem.

Aż 20% kierowców nie ma korekcji dostosowanej do swojej wady wzroku. Te 20 osób na 100 jest jeszcze większym zagrożeniem dla innych kiedy oświetlenie nie jest tak dobre jak w słoneczny dzień. Będą to sytuacje o zmroku, w czasie opadów deszczu czy śniegu, we mgle i oczywiście w nocy.

Grupa Essilor – z którą współpracujemy – podpisała trzyletnie porozumienie z Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA – Federation Internationale de l’Automobile, www.fia.com) by razem krzewić wśród kierowców świadomość wpływu wzroku na bezpieczeństwo. Obie organizacje będą zachęcały do regularnego badania wzroku. Będzie to kolejna zasada po “jedź na trzeźwo” i “zapnij pasy”.

Firma Essilor oferuje soczewki okularowe z filtrem do jazdy samochodem w trudnych warunkach widoczności. Filtr redukuje odblaski reflektorów samochodów jadących z naprzeciwka. Dzięki niemu obraz jest bardziej czysty, oczy mniej się męczą w czasie jazdy. Soczewki te nadają się również do użytku w ciągu dnia.

Filtr ten występuje na soczewkach bezbarwnych oraz fotochromowych, jednoogniskowych jak i progresywnych.