Kolory – okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne muszą być przede wszystkim kolorowe. W tym sezonie przeważają barwy żywe, wyraźne i słoneczne – żółte, zielone, czerwone, niebieskie, pomarańczowe. Pojawią się również oprawy wielobarwne, cieniowane, dające niekiedy efekt 3D. Hitem są soczewki lustrzane – mieniące się w kilku kolorach, w zależności od padania na nie światła. Cieniowanie dotyczyć będzie nie tylko soczewek – tworzących efekt gradalny, ale również opraw. Efekt ten jest szczególnie dobrze widoczny na oprawkach plastikowych. W modzie nadal pozostają wzory maskujące w różnych odmianach kolorystycznych.

 

Rozmiar – zasada ta ma szczególnie znaczenie przy okularach przeciwsłonecznych. Oprawy mają być wielkie, przykrywające, nie tylko oczy, ale i jak najwięcej twarzy wokół nich. Dodatkowo im więcej ozdób tym lepiej. Pojawiają się one na zausznikach, czy frontach w postaci kwiatów, wzorów geometrycznych.

 

 

Białe jak śnieg – idealną alternatywą dla bezpiecznych i nieśmiertelnych czarnych modeli oprawek stały się oprawy białe. Występują w różnych formach i stylistykach, klasyczne jednolite lub bardziej odważne – w wersji półtransparentnej, przypominające oszronioną szybę. Biel pojawia się zarówno w oprawach korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych.

 

Retro – styl lat 60 i 70 powraca ze zdwojoną siłą. Modne jest wszystko to, co klasyczne, kobiece, eleganckie, ale również awangardowe i kreatywne. Przeważają oprawki kocie, okrągłe, kwadratowe. Jeszcze lepiej, jeśli wystepuja w wersji „oversize”. Dobrze jeżeli pojawiaja się liczne zdobienia takie jak: groszki, zwierzęce cętki, drewno plus skóra, lustrzane soczewki, trochę bizuteryjnych detali.

 

 

Złoto – nadaje oprawkom blasku i luksusu. Rozświetlają twarz i są idealne na wielkie wyjścia. Okularowy blask może być przytłaczający, ale też i dyskretny, gdy kryształki Swarovskiego lub inne ozdoby umieszczone są w niewielkich ilościach na zauszniku. Świecące kamyczki mogą być również zastąpione przez rockowe, metalowe nity.