Pierwsze okulary progresywne zaprojektował Owen Aves w 1907 roku. Jednak do produkcji przemysłowej weszły dopiero 52 lata później pod nazwą Varilux firmy Essilor. Umożliwiały widzenie na każdą odległość, choć pozostawiały wiele do życzenia pod względem komfortu widzenia. Od tamtej pory nastąpił stały postęp w udoskonalaniu ich konstrukcji. Dzięki technologii freeform stało się możliwe wykonanie dowolnej powierzchni soczewki. Umożliwiło to uwzględnianie wielu parametrów, którymi różni się każda para szkieł.
Okulary progresywne umożliwiają osobom potrzebującym okularów do bliży i do dali, używania jednych okularów na każdą odległość. Z zewnątrz soczewki te nie różnią się niczym od normalnych, jednoogniskowych szkieł. Dlatego osoby, które na nas patrzą nie widzą żadnych widocznych segmentów na szkłach i nie wiedzą, że wraz z wiekiem potrzebujemy okularów do czytania. Istnieje wiele rodzajów szkieł progresywnych, dzięki temu mamy możliwość wyboru soczewek idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.
Wiele czynników ma wpływ na komfort widzenia. Poniżej większość z nich.
Parametry samej oprawy, czyli jak jest wygięta i nachylona do naszej twarzy.
W niższych klasach okularów progresywnych przyjęte są pewne standardowe parametry, ale jeśli weźmiemy pod uwagę to, że twarz nie jest idealnie symetryczna a oprawki mogą jednak w różny sposób się układać. To samo powinno przyjść nam na myśl, że warto wybierać te konstrukcje, które uwzględnią nasze indywidualne cechy co szczególnie przełoży się na wyraźne widzenie w odległościach pośrednich i bliży. Pewne ujednolicenie cech może szczególnie przeszkadzać podczas jazdy samochodem bądź w czynnościach wymagających precyzji.
![]() | ![]() |
Okulary progresywne muszą być dokładnie usytuowane w oprawie przed oczami. Im dokładniej są oprawione tym są szersze pola widzenia szczególnie w obszarach odległości pośrednich i bliży. Bardzo duże znaczenie ma tutaj moc i rodzaj szkła. Przy większych mocach nawet niewielkie przesunięcie może wpływać na zmęczenie oczu. Po pewnym czasie możliwy jest ból głowy.
Visioffice lub tablet ze specjalnym oprogramowaniem, daje pewność precyzyjnego pomiaru, a to w konsekwencji prawidłowego montażu soczewek w oprawie względem oczu z dokładnością dziesiątych części milimetra. Taka dokładność wykonania okularów progresywnych jest trudna do uzyskania tradycyjnymi metodami pomiaru.
Innym sposobem pomiaru jaki stosujemy dzięki najnowszym technologiom to wykorzystanie iPada i specjalnych nakładek na oprawę okularową. Jest to również bardzo precyzyjny sposób wykonania wszystkich potrzebnych pomiarów, szczególnie dla wymagających szkieł progresywnych indywidualnych.
Urządzenia te zapewnia dokładny pomiar wszystkich tych parametrów, co daje możliwość zamówienia i wykonania soczewek tylko dla tej jednej osoby z jej mocami i do tych konkretnych oprawek.
Takie indywidualne podejście gwarantuje usługę najwyższej jakości. Daje to pewność komfortowego widzenia, szybkiej adaptacji do nowych okularów i nie wysilania się oczu. Nawet pod koniec dnia nie odczuwamy zmęczenia.
Chodzi tu o:
Prawidłowe dobranie konstrukcji szkieł progresywnych i długości zastosowanych stref, do wielkości addycji, czyli różnicy mocy dali a bliży wraz z uwzględnieniem mocy poprzednich szkieł, umożliwi łatwą i krótką adaptację. Z jednej strony, strefa do bliży nie powinna być zbyt długa, czyli obniżona do poziomu czytania nisko, niemal po linii brzucha. Utrudnia to wykorzystywanie części do bliży i wymusza niekomfortowy sposób czytania. Z drugiej strony, a ma to szczególnie znaczenie przy dużych addycjach (dodatkach), długa strefa progresji ułatwia oczom przejście na różne odległości w sposób łagodny z szerszymi polami widzenia. Z drugiej strony rodzaj wady wzroku również ma swoje uzależnienia. Np. krótkowidz będzie potrzebował znacznie krótszych stref przejścia niż ktoś z dalekowzrocznością.
Inne cechy, niezwiązane z wadą wzroku, wpływające na jakość widzenia w okularach progresywnych, to:
Przyjdź, doradzimy jakie szkła są najlepsze do Twoich okularów progresywnych. Pokażemy czym różni się obraz między poszczególnymi szkłami od tanich do tych najlepszych. Sam wybierzesz, które Ci najbardziej odpowiadają. Zadzwoń do dowolnego salonu, umówimy Cię na badanie okulistyczne. Możesz również zarejestrować się na naszej stronie.
ul. Królewska 13, Lublin
81 743 65 92 | 81 532 72 76
info @ optyk.lublin.pl
Wykonanie strony internetowej: ImpactProject