Okulary dla krótkowidza

Krótkowzroczność (miopia) jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych wzroku polegającą na tym, że tor optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Promienie równoległe, które w nieakomodującym oku miarowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku krótkowzrocznym ogniskowane są przed siatkówką. Okulary dla krótkowidza wydłużają ogniskową układu optycznego oka.

okulary dla krótkowidza

Obraz na siatkówce w krótkowzroczności jest zamazany, a wrażenie wzrokowe krótkowidza jest nieostre. Żeby dobrze zobaczyć przedmiot krótkowidz przysuwa go bliżej oczu. Krótkowidz patrząc na obiekty odległe nie może pomóc sobie akomodacją, jak to czyni dalekowidz. Jeśli jednak jest wystarczająco jasno to pomaga sobie mrużąc oczy, zmniejszając rozproszenie obrazu na siatkówce poprzez zwiększenie głębi ostrości.

 

W celu poprawy ostrości widzenia stosuje się okulary dla krótkowidza lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki rozpraszające wypukło-wklęsłe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus.

Okulary dla osoby z nadwzrocznością

Nadwzroczność – popularnie: dalekowzroczność (hyperopia) – jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną wzroku. Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka (zbyt krótką gałką oczną) w stosunku do jego siły łamiącej lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (np. zbyt płaską rogówką) w stosunku do jego długości.

Promienie równoległe, które w nieakomodującym oku miarowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku nadwzrocznym ogniskowane są za siatkówką. Żeby ostro widzieć przedmiot daleki, dalekowidz musi akomodować. Nieskorygowana nadwzroczność i związane z tym stałe napięcie akomodacji może prowadzić do zaburzeń w całym układzie mięśniowym oka, łącznie z zezem. Zakres ostrego widzenia zależy od wielkości wady i amplitudy akomodacji, która zmniejsza się z wiekiem.

Do korekcji nadwzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus.

Obecnie szacuje się, że co trzeci mieszkaniec ziemi jest zmuszony do noszenia okularów korekcyjnych. Idąc do

 

optyka w celu ich zamówienia stajemy zwykle przed trudnym wyborem. Oferta zakładów optycznych jest tak bogata, że nie łatwo podjąć samodzielną decyzję. Okulary mają bowiem nie tylko korygować wzrok ale również zdobić – bardzo ważne jest by osoba nosząca okulary czuła się w nich dobrze i by okulary były dla niej jak najmniejszym ciężarem.

Szkła okularowe spełniają prawidłowo swoją funkcję jeśli osadzone są we właściwych oprawkach. Zachowana musi być odpowiednia odległość od oka, rozstaw środków optycznych, pochylenie oprawy względem pionu i inne ważne parametry zależne od rodzaju szkieł. Dlatego dobór oprawki okularowej jest bardzo ważny nie tylko ze względu na estetykę. Do wyboru mamy oprawy pełne z tworzywa i metalowe, niepełne – przeważnie oprawa jest tylko w górnej części , patentki – same uchwyty i zauszniki, kombinacje tych rodzajów. Osoby mające problemy z alergią znajdą u nas oprawy z materiałów które nie powodują alergii np. tytanu, bez niklowe czy pozłacane. Duży wpływ na wygląd ma także kolor i powierzchnia oprawy (błyszcząca lub matowa).

Pracownicy naszej firmy pomogą dobrać oprawę tak żeby współgrała z kształtem twarzy, zmniejszała pewne jej niedoskonałości a jednocześnie nadawała się do zapisanych przez okulistę szkieł.

Oferujemy całą gamę oprawek zarówno markowych jak i polskich.