Jedno z pytań, zadawanych przez klientów brzmi: jakie możliwości oferuje dzisiejsza optyka osobom, które potrzebują okularów korekcyjnych a jednocześnie chciałyby chronić swoje oczy przed nadmiernym promieniowaniem i olśnieniem słonecznym?

Otóż istnieje kilka wariantów, które sprostałyby tym oczekiwaniom a mianowicie:

Soczewki polaryzacyjne
Zabarwione soczewki zabezpieczają przed bezpośrednim światłem słonecznym, ale nie chronią przed odbitym światłem spolaryzowanym. Do oślepienia dochodzi wtedy, gdy odbite światło pada na gładką powierzchnię, np. wody, śniegu, piasku, mokrej jezdni, wewnętrznej strony szyby przedniej w samochodzie lub karoserii auta. Promienie słoneczne rozchodzą się w różnych kierunkach. Po przejściu przez soczewkę polaryzacyjną promienie świetlne uporządkowują się w jednej płaszczyźnie.

Kobieta w okularach przeciwsłonecznychDzięki soczewkom polaryzacyjnym można obserwować otoczenie bez drażniących oczy odblasków, ze zwiększonym kontrastem i podkreślonymi wyraźnymi kolorami, bez przekłamania rzeczywistości.

Zalety soczewek polaryzacyjnych:

 • polepszenie widzenia, poprawiają kontrast widzianego obrazu;
 • redukcję odblasków;
 • znakomity komfort widzenia kolorów i nasycenie
 • 100 % ochrony przed promieniowaniem nadfioletowym o długości ponad 400 nanometrów: UVA, UVB i UVC.

Zaleca się noszenie soczewek polaryzacyjnych:

 • osobom kierującym pojazdami – eliminują odbicia na jezdni i szybach;
 • sportowcom – eliminują odbicia na powierzchni wody, śniegu, lodu;
 • wędkarzom oraz innym osobom wypoczywającym w warunkach dużego nasłonecznienia;
 • osobom pracującym w pełnym słońcu;
 • osobom noszącym szkła korekcyjne:
  • krótkowidzom
  • dalekowidzom
  • potrzebującym korekcji astygmatyzmu
 • a także dzieciom – oko dziecka jest nadzwyczaj wrażliwe.

Soczewki fotochromowe
Pewną odmianą soczewek przeciwsłonecznych są soczewki fotochromowe, dostępne zarówno dla osób wymagających korekcji wzroku, jak również dla osób bez wad wzroku. Służą one do ochrony przed silnym oświetleniem słonecznym i szkodliwym dla oka promieniem ultrafioletowym.

Zadaniem soczewek fotochromowych jest redukcja dużego natężenia światła. Gdy natężenie światła jest duże, soczewka fotochromowa uzyskuje ciemne zabarwienie, gdy promieniowanie słoneczne słabnie, soczewka powraca do stanu rozjaśnienia. Soczewki fotochromowe zapewniają wyraźne widzenie w każdym świetle.
Z uwagi na rodzaj materiału soczewki fotochromowe można podzielić na dwie grupy: mineralne (szklane) i organiczne (plastikowe).

Organiczne soczewki fotochromowe wykonywane w technologii TRANSITIONS

To inteligentne soczewki, ze względu na sposób, w jaki dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych. Soczewki rozjaśniają się i przyciemniają z niesamowitą szybkością, a materiał zachowuje swój atrakcyjny kolor na każdym poziomie przejściowym, zarówno przy zastosowaniu wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Podstawową zaletą soczewek TRANSITIONS jest szybkość procesu fotochromowego. Soczewki TRANSITIONS V to najszybsze soczewki fotochromowe, zarówno pod względem zaciemniania, jak i rozjaśniania. Jedyne soczewki fotochromowe, które w stanie całkowitego rozjaśnienia są niemal tak przezroczyste jak soczewki bezbarwne, a w stanie całkowitej aktywacji ciemne jak soczewki przeciwsłoneczne.

Powłoka fotochromowa może być również stosowana na soczewkach wykonanych z cieńszego materiału (w indeksach 1,60 oraz 1,67). Połączenie znakomitych własności fotochromowych z wysokoindeksowym materiałem oraz powłokami uszlachetniającymi, daje soczewki, których stosowanie nie wymaga kompromisów. Dostępne są one jako jednoogniskowe i progresywne.To idealny wybór dla ludzi ceniących komfort i estetykę.
Szkła korekcyjne przeciwsłoneczne

Okulary z takimi szkłami traktowane są zazwyczaj jako druga para okularów, gdyż zabarwienie, które ma spełniać funkcję ochronną jest zdecydowanie za ciemne aby używać ich w pomieszczeniach. Istnieje kilka wariantów barwienia takich szkieł:
• barwienie całościowe – szkła korekcyjne barwione są jednolicie na całej swej powierzchni na konkretny kolor. Procent i kolor zabarwienia zależy od życzenia klienta, jednakże najodpowiedniejszym zabarwieniem jest 50 lub 75% a kolorem brąz, popiel lub zieleń, gdyż te kolory najlepiej spełniają swoją funkcję;
• barwienie gradalne – szkła korekcyjne barwione są stopniowo. tzn. górna część soczewki zabarwiona jest ciemniej natomiast rozjaśnia się ku dołowi. Także tutaj istnieje możliwość wyboru kolorów;

Okulary przeciwsłoneczne – NAJNOWSZE KOLEKCJE
Nie tylko chronią wzrok przed słońcem, ale także dodają szyku. Nic dziwnego, że okulary przeciwsłoneczne należą do najbardziej popularnych letnich akcesoriów. Właściwy wybór nie jest rzeczą prostą – okulary powinny komponować się ze strojem, pasować do kształtu twarzy i odpowiadać aktualnym tendencjom. Dobrane odpowiednio  i zgodnie z obowiązującymi trendami  mody mogą stanowić doskonały dodatek do naszego ubioru. Projektanci proponują różne stylizacje: od retro po zabawne kształty, ale jedno jest pewne – ogromne oprawki są hitem tego sezonu. Jeżeli zdecydujesz się na takie okulary, możesz je nosić nawet jeżeli masz wadę wzroku pod warunkiem, że założysz soczewki kontaktowe dzięki którym skorygujesz wadę wzroku a okulary przeciwsłoneczne z filtrami pozwolą Ci ochronić oczy.

Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem soczewek kontaktowych to zapraszamy do naszych gabinetów okulistycznych na badanie i dopasowanie soczewek.

Okulary z nakładkami

Są to specjalne oprawki, które posiadają także nakładkę przeciwsłoneczną, najczęściej polaryzacyjną.

Nakładki przeciwsłoneczne do używanych już okularów korekcyjnych

Takie nakładki można dokupić do posiadanych już okularów korekcyjnych.

Dzieci a okulary przeciwsłoneczne

Na pewno każdy z nas znalazł się nie raz w warunkach i sytuacjach, które zwiększyły ryzyko wystąpienia chorób oczu związanych ze szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych takich jak: przebywanie na dużych wysokościach, czy przy powierzchni odbijającej promienie słoneczne tj. woda, śnieg, plaża, asfalt.

Pierwsza dekada życia, kiedy soczewka nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, a jej przepuszczalność jest dość wysoka, stanowi okres największego ryzyka dla zdrowia rozwijającego się oka. Przez to dzieci są najbardziej narażone na negatywne działanie promieniowania ultrafioletowego.

Zatem okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to najlepsza ochrona wzroku zarówno dla dziecka jak i nastolatka. Dzieci do 6 miesiąca życia nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. Natomiast starsze powinny nosić nakrycia głowy z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, a w wózku siedzieć pod parasolami.

Dzieci z wadą wzroku, tak jak dorośli, mogą nosić soczewki fotochromowe, korekcyjne soczewki przeciwsłoneczne albo przeciwsłoneczną nakładkę na okulary korekcyjne.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci można zrobić z bardzo wytrzymałych, nietłukących się materiałów, takich jak poliwęglan i Trivex, które nie tylko powstrzymują promieniowanie UVA i UVB, ale także mogą być barwione na każdy kolor i w każdym nasyceniu, co zabezpieczy przed olśnieniem słonecznym. Występują również w wersji fotochromowej i polaryzacyjnej.

Neutralne barwy, szarości i brązów, to kolory szkieł najlepsze dla dzieci. Inne kolory mogą być również wykorzystywane np. soczewki żurawinowe nadają się do porannej zabawy na śniegu, ponieważ ten odcień zwiększa percepcję głębi. Kolor różowy i niebieski w oprawach dziecięcych wyglądają uroczo, jednak osłabia ostrość widzenia i postrzeganie kolorów. Z tych samych powodów nie są zalecane soczewki zielononiebieskie i zielone. Soczewki gradalne, popularne wśród osób dorosłych, nie stanowią wystarczającej ochrony przed odbitym od powierzchni światłem.

Jeżeli chodzi o dopasowanie okularów do kształtu twarzy malucha to przy prawidłowo dobranych, mostek będzie rozkładał ciężar okularów równo po bokach i na grzbiecie nosa dziecka, unikając kontaktu z policzkami. Jednocześnie nie mogą być zbyt małe i nie mogą przepuszczać promieniowania górą lub bokami a oko powinno mieścić się centralnie w oprawie.

Oprawa powinna być co najmniej tak szeroka, jak najszersza część twarzy, dzięki temu dziecko może rosnąć przez rok, a okulary nie będą za małe.