Okulary do czytania – dla kogo?

Po 40 roku życia zmniejsza się elastyczność i zdolność szybkiej akomodacji, to oznacza zmiany ostrości przedmiotów na przemian z bliska i daleka. Z wiekiem wyraźne widzenie bliskich obiektów może stać się coraz trudniejsze. Wtedy właśnie zaczynają być potrzebne okulary do czytania.

Każdego z nas prędzej czy później spotyka kłopot z czytaniem drobnego druku, a dzieje się to dlatego, że w warunkach prawidłowych oko młodego człowieka jest w stanie odbierać ostre obrazy przedmiotów zarówno znacznie odległych jak i oddalonych zaledwie o kilkanaście centymetrów. To niezwykle szybkie, fascynujące zjawisko automatycznego nastawiania się oka na różne “odległości” nazywamy akomodacją. To skurcz specjalnego mięśnia znajdującego się we wnętrzu gałki ocznej tuż za kolorową tęczówką (mięśnia rzęskowego) powoduje, że soczewka zmienia swą wypukłość. Przy patrzeniu w dal soczewka jest bardziej płaska, przy czytaniu, pisaniu, szyciu staje się bardziej wypukła. Mechanizm ten działa niezawodnie mniej więcej do czterdziestego, czterdziestego piątego roku życia. Z reguły pacjenci w tym wieku skarżą się, że czytanie drobnego tekstu sprawia im trudność. Kłopoty z czytaniem występują na początku głównie wieczorem (gdy mięsień rzęskowy jest po prostu zmęczony) oraz przy słabym oświetleniu. Potem trudno jest przeczytać poranną gazetę. Pacjenci ratują się odsuwając tekst coraz bardziej od oczu, aż wreszcie “brakuje im rąk” i przychodzą do okulisty. Często zbolałym głosem mówią: “doktorze, tracę wzrok!”
……tak jesteśmy skonstruowani, że po czterdziestce potrzebne są nam okulary do pracy wzrokowej z bliży. To normalne.

A my spróbujemy rozwiązać Twój problem i zaoferujemy Ci lekkie i bezpieczne w użytkowaniu soczewki wykonane z najnowszych materiałów, w najbardziej zaawansowanych technologiach.

Charakterystyka okularów do czytania

  • Soczewki z powłoką antyrefleksyjną są nieocenione podczas pracy z bliska i dłuższego czytania, powodują one likwidację odbić, odblasków zwanych także duszkami przez co obraz jest ostry i przejrzysty a nasz organizm (oczy i mózg) bardziej wypoczęty. Na rynku optycznym dostępne są różne typy powłok antyrefleksyjnych, należy zdać sobie sprawę, że od jakości tych powłok zależy Twój komfort użytkowania okularów. Dlatego o ile to możliwe nie warto oszczędzać na własnych oczach.
  • Dobrym rozwiązaniem będą tzw. soczewki relaksacyjne,(HOYA: Nulux Active) które zostały stworzone z myślą o ludziach prowadzących aktywny i dynamiczny tryb życia. Okresowe zmęczenie oraz pieczenie oczu pojawiające się najczęściej pod koniec dnia, jest w tej grupie znamienne, głównie z powodu nieustannego i nadmiernego obciążenia układu wzrokowego. Soczewki te umożliwią ostre widzenie, chronią oczy przed zmęczeniem i pozwalają użytkownikom na dłuższą i bardziej efektywną aktywność.
  • Soczewki do bliży i odległości pośrednich (HOYA: Addpower, TACT, Hoyalux iD WorkStyle) znajdują zastosowanie wewnątrz pomieszczeń, oferując wyjątkowy komfort użytkowania podczas takich czynności jak czytanie, czy praca przy komputerze. Specjalna konstrukcja zapewnia duży zasięg i wyjątkowo szerokie strefy widzenia w bliży. Soczewki eliminują konieczność częstej zmiany pozycji głowy i chronią oczy przed zmęczeniem. Polecane są do zajęć wymagających większego zasięgu widzenia niż w tradycyjnych soczewkach do bliży.