fbpx

Leczenie przez zasłanianie oka u dzieci

Wady wzroku, zez, czy niedowidzenie to problemy, które dotyczą nie tylko dorosłych. Korekcja wzroku często potrzebna jest już w pierwszych latach życia dziecka, a odwlekanie procesu leczenia może mieć poważne skutki w przyszłości. Istnieją jednak proste sposoby na leczenie wad wzroku u dzieci. Poniżej rozwiewamy najczęstsze wątpliwości i odpowiadamy na pytania dotyczące zasłaniania słabszego oka u dzieci.
Dlaczego należy zasłaniać dzieciom jedno z oczu?

Jest to konieczne, by zmusić oko słabiej widzące do większego wysiłku. Mózg dziecka przetwarza sygnały z oka lepiej widzącego, ignorując obraz słabszego oka.

Dlaczego dziecko słabiej widzi na jedno oko?
Powodem mogą być najczęściej: jednostronny zez, różnowzroczność, duża nadzwroczność. W takim przypadku, dziecko, obserwuje okiem lepiej widzącym, natomiast drugie oko przestaje pracować.

Co się stanie, jeżeli dziecko nie będzie zakrywać słabszego oka?
Z czasem słabsze oko przestanie rozróżniać szczegóły, następnie większe elementy, aż w końcu zanika widzenie stereoskopowe, czyli dziecko traci zdolnosc widzenia przestrzennego. Zanik widzenia stereoskopowego powoduje, że nie można określi dokładnie odległości np. jadąc samochodem. W takim przypadku niektóre zawody nie będą mogły być wykonywane w przyszłości.

W jakim wieku dziecko powinno zacząć terapię zasłaniania słabszego oka?
Im młodsze dziecko tym większa szansa na lepsze widzenie słabszym okiem. Po 10 roku życia szanse na przestrzenne widzenie radykalnie maleją.

Jak długo oko powinno być zasłonięte w ciągu dnia?

Wszystko zależy od stopnia niedowidzenia. Może to być kilka godzin, a nawet cały dzień.

Podczas terapii zawsze pamiętajmy o regularnych wizytach u specjalisty. Aby proces leczenia przebiegał poprawnie i przyniósł skutki koniecznie musimy przestrzegać ustalonych terminów kontroli u okulisty, który czuwa nad leczeniem.

JAK ŁATWO PORADZIĆ SOBIE Z KOREKCJĄ WZROKU U DZIECI?

Jeśli dziecko nosi okulary to można w łatwy sposób mocować elastyczny obturator z przyssawką na soczewkę okularową (występują w różnych rozmiarach).

Zalety: niska cena, łatwość zakładania i zdejmowania, mało widoczny.

Wady: dziecko próbuje podglądać szparami, zdejmuje okulary, żeby się nie męczyć.

Można też zasłonić oko obturatorem z materiału, który jest mocowany do mostka oprawy i zausznika. Jest to odrobinę dłuższy proces.

Zalety: estetyczne, bardziej przyjazne dla skóry

Wady: jeśli nie przylega do twarzy, dziecko podgląda szparami, również w tym przypadku może zdjąć okulary

Piratka – czyli zasłonkę na gumce, najczęściej czarna. Można ją równie używać pod okularami. Bardziej podoba się chłopcom.

Zalety: dobrze przylega, przyjazna dla skóry.

Wady: łatwa do zsunięcia.

Plastry oddychające i hipoalergiczne (np. Ortopad), zakrywają cały oczodół. Są tak dopracowane, że nie odklejają się, a podczas zdejmowania nie powodują bólu u dziecka.

Zalety: dobrze zasłaniają oko, dziecko nie może ich zsunąć, są estetyczne

Wady: Przy długotrwałym codziennym noszeniu, mamy narzekają, że mimo wszystko podrażniają skórę-w takim przypadku niektórzy rodzice na noc smarują skórę około oczu kremem z witaminą A. Zapewniają o dużej poprawie.

Okulary Amblyz – to okulary w których dowolne szkło, pod wpływem napięcia elektrycznego staje się nieprzezroczyste.

Zalety: Estetyczne, opracowane przez lekarzy.

Wady: Dziecko może podglądać bokami, cena ok. 1650 zł

ZNAJDŹ WSZYSTKIE PRODUKTY W NASZYM SKLEPIE ONLINE

Wykonanie strony internetowej: ImpactProject