fbpx

Jak zadbać o swoje soczewki?

Każdy miłośnik soczewek kontaktowych wie, że są one bardzo wrażliwe i delikatne. W zależności od tego, jak obchodzimy się z soczewkami, tak samo traktujemy nasze oczy. Jeśli dbamy o higienę soczewek kontaktowych, oczy na tym zyskują.
Niestety – jeśli nie mamy pojęcia o pielęgnacji soczewek, to właściwie na własne życzenie szkodzimy własnym oczom. Jeśli interesuje Cię w jaki sposób zadbać o soczewki kontaktowe, zapraszamy do poniższego artykułu.

Poranek

Przed nałożeniem soczewek dokładnie umyj dłonie. Wytrzyj starannie opuszki palców suchym, niepylącym ręcznikiem. Wyjmij delikatnie jedną z soczewek z pojemniczka (lub z opakowania, jeśli używasz soczewek jednodniowych) i na środku dłoni delikatnie opłucz płynem. Teraz możesz swobodnie nałożyć soczewkę na oko. Pamiętaj o tym, żeby opróżnić dokładnie pojemnik, a następnie opłukać go płynem do soczewek. Nadmiar płynu strząśnij po czym pozostaw pojemnik i nakrętki do wyschnięcia.

Wieczór

Po całym dniu w soczewkach z pewnością musisz zadbać o higienę dłoni. Ponownie umyj dokładnie dłonie i osusz, tak jak w przypadku powyższej, porannej rutyny. Czysty pojemniczek, który zostawiłeś rano, teraz napełnij pojemniczek płynem po brzegi. Zdejmij i umieść jedną z soczewek na dłoni, skrop kilkoma kroplami płynu i delikatnymi ruchami, myj soczewkę przez około 10 sekund. Teraz możesz spokojnie umieścić soczewkę w pojemniczku i zakręcić przegródkę. Analogiczną czynność powtórz rzecz jasna z drugą soczewką ;)!

Co robić, a czego nie robić?

Na koniec chcemy przytoczyć kilka zaleceń, które zdecydowanie ułatwią Ci funkcjonowanie z soczewkami. Przede wszystkim – higiena! Pamiętaj, że Twoje oczy są znacznie bardziej narażone na działanie zarazków i bakterii. O ile na dłoniach nie stanowią większego zagrożenia, tak w przypadku oka musisz być znacznie bardziej zapobiegliwy. Swój pojemniczek wymieniaj co 30 dni – zwykle są dołączone do większości płynów. Jeśli nie – zapraszamy do salonu, możesz nabyć pojemniczek za kilka złotych.

Najważniejsze jest, aby pod żadnym pozorem nie wykorzystywać kilkukrotnie jednego płynu! Zawsze używaj świeżego płynu do soczewek i pamiętaj, że sól fizjologiczna nie jest dobrym rozwiązaniem. Sól przechowa ale w żaden sposób nie zdezynfekuje Twoich soczewek!

Podsumowanie

Pamiętaj, że oczy są bardzo wrażliwe i zaczerwienienie oznacza natychmiastową potrzebę zdjęcia soczewek z oczu. Bardziej poważne objawy powinieneś niezwłocznie konsultować z lekarzem. Aby zapewnić soczewkom maksymalną wygodę i wydajność podczas noszenia, pamiętaj o regularnym myciu i zmianie płynu w soczewkach. W wolnej chwili zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych akcesoriów i soczewek kontaktowych – być może znajdziesz dla siebie coś, co poprawi Twój komfort noszenia soczewek jeszcze bardziej.

Wykonanie strony internetowej: ImpactProject