fbpx

Czy zapalenie spojówek ma związek z koronawirusem?

Czy nasze oczy również mogą dawać objawy choroby koronawirusowej?
Sprawdź jak dbać o oczy w tym szczególnie ważnym czasie.

ZAPALENIE SPOJÓWEK A COVID-19

Według ostatnich doniesień WHO i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, zapalenie spojówek i przekrwienie oczu to jeden z objawów choroby COVID-19.
Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Jest to jednocześnie objaw występujący najrzadziej, bo tylko u 0,8% pacjentów. W większości występuje towarzysząc innym objawom, takim, jak podwyższona temperatura, suchy kaszel, czy typowe objawy grypowe.

JAK TO SIĘ MA DO OSÓB CIERPIĄCYCH NA ALERGIE SEZONOWE?

Mechanizmy, które działają w przypadku alergii i COVID-19 mogą być bardzo podobne i nasilać przebieg obu chorób. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować objawy alergiczne, które dotykają nie tylko dróg oddechowych ale również naszych oczu. Adekwatne jest więc stosowanie leków, które zmniejszają objawy oraz stan zapalny, jednocześnie chroniąc nasz organizm. Według Polskiego Towarzystwa Alergicznego osoby, które dobrze kontrolują swoją alergię, a więc przyjmują stale leki mają większe szanse na łagodne przechorowanie infekcji wywołanej przez koronawirusa. Warto też pamiętać, że w okresie wzmożonej alergii najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe lub po prostu tymczasowa zamiana soczewek na okulary.

KROPLE PRZYJAZNE ALERGIKOM:

REKOMENDOWANE KROPLE I SPRAYE DO OCZU:

PILOSET BIODROP 20 FIOLEK– to nawilżające krople do oczu niezawierające konserwantów. Zwilżające i ochronne właściwości hialuronianu sodu łagodzą podrażnienie, suchość, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku.

BIODROP MD – spray do oczu łagodzący suchość i podrażnienia powieki i skóry wokół oczu.

BioDrop MD® Spray – mikroemulsja do spryskiwania suchych lub podrażnionych oczu i powiek. Olej z nasion rokitnika wzmacnia warstwę lipidową filmu łzowego i chroni oczy przed przesuszeniem.

CZYM JEST SUCHE OKO?

SUCHE OKO – PRZEWLEKŁY PROBLEM OSÓB NOSZĄCYCH SOCZEWKI

Powyższe objawy są również bardzo bliskie zaburzeniu tzw. suchego oka. Sprawdź czym się charakteryzuje i czy dotyczy również Ciebie!

Nakładając soczewki masz uczucie “piasku pod powiekami”? A może Twoje oczy często są zaczerwienione i suche a mimo to łzawią? Niewątpliwie masz objawy tzw. suchego oka. Tego typu zaburzenie powierzchni oka to problem, który dotyka ponad 60% pacjentów, a w największym stopniu właśnie osoby, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe. Przyczyną często jest zbyt mała ilość łez lub też ich nieprawidłowy skład. Ostatecznie jednak diagnozuje to lekarz po dokładnym zbadaniu oczu.
Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy tzw. suchego oka, ale nie są one zbyt zaawansowane, możesz skorzystać z poniższych rad.

  • zmniejsz temperaturę w domu i korzystaj z nawilżaczy powietrza,
  • korzystaj z klimatyzacji w minimalnym stopniu,
  • zakraplaj w razie potrzeby tzw. sztuczne łzy, które przyniosą Ci ulgę.

Jeżeli te sposoby nie pomogą, musisz koniecznie zwrócić się o pomoc do okulisty.

POLECANE PRODUKTY:

Wykonanie strony internetowej: ImpactProject